ROK SZKOLNY 2006/2007

23.09.2006 POŻEGNANIE LATA

W pierwszy dzień astronomicznej jesieni, wszystkie grupy wyruszyły na wycieczkę krajoznawczą do punktu widokowego, z którego można podziwiać całą panoramę Raby Wyżnej i najbliższych okolic wioski.W ten sposób pożegnaliśmy lato i powitaliśmy jesień.

28.09.2006- TEATRZYK W PRZEDSZKOLU „KŁAMSTWA KOZY”

Magia teatru sprawia, że aktor i widz wspólnie przeżywają, podobnie czują i myślą. Dzieci bardzo identyfikują się z postaciami, które widzą, dlatego bohater sztuki może być najlepszym wychowawcą. Mały widz ma okazję odczuć, że sam może rozwiązać swoje problemy naśladując bohatera. Możliwość takich doznań mogły przedszkolaki doświadczyć podczas przedstawienia sztuki pt.„Kozucha kłamczucha”. Obejrzane widowisko skłoniło dzieci do przemyśleń na temat kłamstwa, którego skutki były jednoznaczne, mówiące o tym, że kłamstwo nie popłaca.

01.10.2006- PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

W dniu 11 października 2006 roku wszystkie dzieci brały udział w uroczystości pasowania na przedszkolaka. Każda grupa zaprezentowała swoje piosenki grupowe oraz zarecytowała wyuczone wiersze. Po prezentacji wszystkie przedszkolaki złożyły przyrzeczenie i zostały przyjęte do grona dzielnych przedszkolaków. Na zakończenie pani dyrektor poczęstowała wszystkich cukierkami.

10.10.2006 WYCIECZKA DO TEATRU RABCIO W RABCE

Wyjazd do teatrzyku Rabcio na sztukę pt. „O piesku, który był niebieski”

16.10.2006- 6-LATKI NA ŚLUBOWANIU KLASY 1

16 października 2006 roku grupa Krasnali i Dinusiów korzystając z zaproszenia wychowawczyń klas I, wybrały się na uroczystość ŚLUBOWANIA. Przedszkolaki miały okazje obserwować, jak ich starsi koledzy zostają przyjęci w szeregi uczniów. Dzieci z zapartym tchem ogladały przygotowany przez pierwszaki program artystyczny, a na zakończenie własnoręcznie wręczyły wykonane plany lekcji.

PAŹDZIERNIK -GMINNY KONKURS PLASTYCZNY „JESIENNE DRZEWO”

Z inicjatywy pań Katarzyny Stolarczyk i Grażyny Świerk został zorganizowany w naszym przedszkolu gminny konkurs plastyczny pt. „Jesienne drzewo”. Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci na piękno jesiennej przyrody, a przez tworzenie prac zbiorowych kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole. W konkursie wzięły udział przedszkola i szkoły podstawowe z Raby Wyżnej, Rokicin Podhalańskich, Bielanki, Sieniawy, Skawy, Spytkowic, Jabłonki, Orawki i Podwilka. Nadesłane na konkurs prace odznaczały się dużą pomysłowością i w zachwycający sposób ukazały piękno jesiennej przyrody. Różnorodność użytych materiałów i zastosowanie ciekawych technik plastycznych wzbudziły podziw oglądających. Decyzją komisji konkursowej wszystkie prace zasłużyły na wyróżnienie i nagrody. Prace ( 24 drzewa) zostały nagrodzone dyplomami i książkami. Fundatorem nagród jest GOK w Rabie Wyżnej.

19.10.2006- KONCERT BAśNIOWEJ KAPELI pt. „ZRÓBMY COŚ DOBREGO”

Już po raz drugi w naszym przedszkolu mieliśmy możliwość wysłuchać koncertu duetu Baśniowej Kapeli pod hasłem „ZRÓBMY COŚ DOBREGO”. Wspaniałe kompozycje muzyczne wpadające szybko w ucho stały się przebojami dzieci. Przedszkolaki odważnie włączały się w śpiew kapeli, bawiąc się przy tym i tańcząc radośnie. Dało się odczuć ciepło, serdeczność i poczucie, że jesteśmy jedną wielką rodziną.

06.12.2006 MIKOłAJ W PRZEDSZKOLU

6 grudnia do naszego przedszkola przybył św. Mikołaj z prezentami. W tym roku Mikołaj miał czas dla każdego dziecka i ze wszystkimi przedszkolakami chętnie rozmawiał. Dzieci wykazały się wielką odwagą i chętnie odpowiadały na pytania Mikołaja. Wszyscy zaśpiewali miłemu Gościowi piosenki dedykowane dla Niego. Dzieci z grupy Smerfy i Misie podarowały Mikołajowi szale, żeby nie zmarzł w szyje i w uszy, gdy będzie roznosił dzieciom prezenty.

11.12.2006 TEATR Z KRAKOWA Z PRZEDSTAWIENIEM PT. „CALINECZKA”

11 grudnia dzieci miały okazje obejrzeć przedstawienie teatralne w wykonaniu grupy aktorów z Krakowa pt.,, Calineczka” Hansa Chrystiana Andersena. Wspaniała gra aktorska i zaangażowanie dzieci do uczestnictwa w sztuce pozwoliły im wspaniale przeżyć wszystkie przygody małej Calineczki.

17.12.2006 PRZEDSZKOLAKI KOLĘDUJĄ DLA SAMOTNYCH

17 grudnia przedszkolaki z grupy Misie i Słoneczka z wychowawczynią panią Bernadetą Stopka i panią dyrektor Aleksandrą Szeliga w ramach hasła ZRÓBMY COŚ DOBREGO kolędowała osobom samotnym podczas wieczerzy wigilijnej zorganizowanej im przez członków pomocy charytatywnej i opieki społecznej w Rabie Wyznej. Przedszkolaki wręczyły opiekunom i podopiecznym świąteczne stroiki wykonane przez grupę sześciolatków. Pani dyrektor na ręce księdza proboszcza złożyła życzenia świąteczne i wręczyła upominek w postaci kalendarza przedszkolnego wydanego specjalnie z okazji 60-cio lecia istnienia przedszkola.

GRUDZIEŃ - Z ŻYCZENIAMI ŚWIĄTECZNYMI W URZĘDZIE GMINY

W okresie przedświątecznym grupa dzieci 5-cio letnich odwiedziła pracowników naszej Gminy oraz Banku Spółdzielczego z życzeniami świątecznymi oraz upominkami w postaci kalendarzy wydanych przez nasze przedszkole. Dzieci przebrane za aniołki śpiewały kolędy oraz składały życzenia na nadchodzące święta „ABY WSZYSTKIM SIĘ DARZYŁO, Z ROKU NA ROK LEPIEJ BYŁO”

13.01.2007 ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA

„Babciu, Dziadku, co Wam dam.
Uśmiech w sercu, który mam.
Kolorowe kwiatki trzy,
żebyście mieli miłe dni”
Słowa życzeń i ciepła skierowały przedszkolaki w stronę zaroszonych gości, którzy w tym roku przybyli na swoją uroczystość do remizy strażackiej. Dziadkowie nie zawiedli swoich kochanych wnucząt i bardzo licznie dopisali, tak, że cała sala została zapełniona. Dziadkowie byli pod wrażeniem występów przedszkolaków. Grupa straszaków, pod kierunkiem pani Katarzyny Stolarczyk wystawiła Jasełka. Pozostałe grupy recytowały wierszyki i śpiewały piosenki o tematyce dotyczącej Babć i Dziadków. Po występach goście mogli porozmawiać przy poczęstunku zorganizowanym przez rodziców. W imieniu GOK i władz Gminy Raba Wyżna życzenia złożyła Elżbieta Smółka dyrektor GOK oraz Aleksandra Szeliga dyrektor przedszkola.

21.03.2007 PRZYWITANIE WIOSNY

Tego dnia Zima nie chciała nas opuścić i sypnęła śniegiem, na pożegnanie. Wszystkie grupy zgromadzone w sali u Misiów postanowiły ją uśpić, tj. jej symbol, czyli Marzannę. Dzieci śpiewały zimowe piosenki, tak, aby Marzanna w wózeczku mogła usnąć. Uśpioną Marzannę umieściliśmy w kąciku przyrody, aby tam przeczekała na swoje grudniowe przebudzenie. Wreszcie nadszedł czas na zaproszenie pani Wiosny. Jednym głosem przywołaliśmy panią Wiosnę. Przybyła z bukietem pierwszych wiosennych kwiatów, ze śpiewem skowronka oraz z upominkami wiosennymi dla dzieci. Przedszkolaki miały możliwość porozmawiać z panią Wiosną, zadając Jej różne pytania o treściach wiosennych. W podziękowaniu za przybycie dzieci śpiewały radosne, słoneczne piosenki. Pani Wiosna mogła również ocenić piękne recytacje wierszy, rymowanek oraz wyliczanek wyuczone specjalnie na tą okazję przez liczną grupę przedszkolaków. Wszyscy występujący przed naszym Gościem zostali nagrodzeni miłym wiosennym upominkiem tj. ozdobami z drewna symbolizującymi różne zwiastuny wiosny tj. zwierzątka oraz kwiaty. Po występach, pożegnaliśmy panią Wiosnę, gdyż przed nią ciężka praca w przebudzaniu całej przyrody do życia po zimie.

20.04.2007 WYSTĘP BAŚNIOWEJ KAPELI PT. „LILIOWY BóR”

W piątek w naszym przedszkolu gościliśmy już po raz trzeci Baśniową Kapelę. Tym razem duet przygotował program dedykowany małemu Brajanowi z Łodzi, który uratował życie swojemu ojcu, a sam zginął w pożarze. Artyści przedstawili piękną i wzruszającą historię o tym, jak ważna jest ostrożność i rozwaga przy posługiwaniu się ogniem. W bardzo przystępny i ciekawy sposób Basniowa Kapela zapoznała dzieci z numerami alarmowymi: 997, 998, 999.Cały występ obejrzeliśmy wspólnie z dziećmi, które u nas gościły z przedszkola z Sieniawy. Wszyscy świetnie się bawili i wspólnie z artystami śpiewali krótkie refreny piosenek. Z niecierpliwością czekamy na następny występ duetu małżeńskiego.

23.04.2007 JEGO EMINENCJA KS. BISKUP JÓZEF GUZDEK W PRZEDSZKOLU

W kwietniowy poniedziałek gościW kwieliśmy w przedszkolu specjalnego, dostojnego gościa- Jego eminencję księdza biskupa Józefa Guzdka, któremu towarzyszył księdz prałat Antoni Zuziak. Przedszkolaki bardzo serdecznie przywitały biskupa, recytując wiersze specjalnie wyuczone przez dzieci na tą okazję. Radośnie śpiewały piosenki religijne przy akompaniamencie gitary, które prowadziła siostra zakonna Danuta. Nie zabrakło też akcentu góralskiego w piosence,, Hej na hali”. Ksiądz biskup przemawiając do zebranych przedszkolaków mówił o czynieniu dobra. Porównał człowieka do anioła o jednym skrzydle, któremu potrzebny jest obok drugi człowiek, aby mógł czynić dobro wspólnie z nim. Pobłogosławił dzieci i nauczycieli życząc im sukcesów w nauce i w pracy. Swoją obecność upamiętnił, wpisując się do kroniki przedszkolnej. Na zakończenie osobiście wręczył przedszkolakom pamiątkowe obrazki.

30.04.2007 PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ W ROKICINACH PODHALAŃSKICH

W tym roku na przegląd wyjechały dzieci z grupy Misie i Słoneczka pod opieką pań Bernadety Stopka i Kingi Płachty. W przeglądzie wzięły udział przedszkola z Sieniawy, Rokicin Podhalańskich, Skawy, Spytkowic, Jabłonki, Podwika. Wszyscy reprezentanci byli świetnie przygotowani i wspaniale śpiewali. Z ich ust można było usłyszeć wiele piosenek oazowych i pełnych ciepła i radości życia, chwalących Boga. Wszyscy otrzymali pamiątkowe nagrody. Po występach zasiedli do słodkiego poczęstunku, a potem do radosnej integracyjnej zabawy.

24.05.2007 WYCIECZKA AUTOKAROWA DO KRAKOWSKIEGO ZOO

Przedszkolaki czekały na ten wyjazd od wiosny. Pogoda oraz nastroje wszystkim dopisywały. Świetne samopoczucie w obecności rodziców, dawały pewność i duże bezpieczeństwo dzieciom. Przedszkolaczki miały okazje zobaczyć również naszą najdłuższą rzekę Wisłę. Po przyjeździe na miejsce i krótkim odpoczynku i posiłku wyruszyliśmy obejrzeć zwierzęta tam żyjące. Wszyscy z uwagą i zaciekawieniem je obserwowali.. Rodzice i nauczyciele odczytywali dzieciom nazwy nieznanych im zwierząt. Najdłużej dzieci skupiły uwagę na małpach, które swoim zachowaniem przyciągały zwiedzających. Spacer po ZOO przebiegał w spokoju. Przed wyjazdem w powrotną drogę wszyscy się pokrzepili zjadając zapasy ze sobą zabrane i kupione na miejscu. Wróciliśmy pełni wrażeń, a na twarzach dzieci nie było widać żadnego zmęczenia podróżom.

01.06.2007 ZABAWA DYSKOTEKOWA Z OKAZJI DNIA DZIECKA

Wszystkie dzieci lubią się bawić, A wspólna zabawa zachęca do pokazania swoich umiejętności tanecznych. Tak też było tym razem. Tańczącym przygrywały znane melodie, przy których bawili się, wykazując swoje zdolności taneczne. Dali upust swym emocjom. W obecności pań wszystko było pod kontrolom. Niespodzianką tego dnia było kręcenie cukrowej waty przez pana Bolesława Bochnaka wraz z małżonką. Dzieciom zajadanie tego smakołyku sprawiło wielką frajdę.

02.06.2007 śWIęTO RODZINY

W sobotnie popołudnie przedszkolaki świętowały ŚWIĘTO MAMUSIóW ORAZ TATUSIÓW. Tego dnia uroczystość odbyła się na malej odremontowanej scenie w Domu Parafialnym. Aby dodać nastrój świąteczny wszystkie dzieci przebrały się w różnokolorowe stroje. Mała scena była dla nich otwarta. Każda grupa śpiewała przygotowane specjalnie na tą okazję piosenki, a potem wspólny wiersz dedykowany rodzicom zakończył ich występ. Atrakcją tego dnia był występ rabiańskiego góralskiego zespołu. Przedszkolaki i rodzice mieli okazję wspólnie obejrzeć tańce i śpiewy naszego regionu. Na zakończenie dzieci wręczyły swoim rodzicom przygotowane przez siebie własnoręcznie papierowe i bibułkowe bukieciki kwiatów.

19.06.2007 WYCIECZKA DO SZKÓŁKI LEŚNEJ

Od dwóch lat przedszkole utrzymuje ścisły kontakt z pracownikami lasu. W tym roku wybraliśmy się, żeby zobaczyć wzrost młodych drzewek, odpocząć na łonie przyrody oraz zażyć leśnego powietrza. Pogoda nam dopisała. Droga do szkółki leśnej nie była zbyt krótka, dlatego zorganizowaliśmy dla młodszej grupy wiekowej pojazdy, którymi rodzice dowieźli dzieci pod las. W szkółce leśnej o dziwo nie było zeszłorocznych młodych drzewek, gdyż wszystkie zostały zasadzone w lesie. Pan leśniczy opowiadał o pracy w lesie oraz o zwierzętach, jakie można spotkać w naszych lasach. Przy ognisku wszyscy mogli posilić się kiełbaskami, które przywiozły panie kucharki z przedszkola. Tak wzmocnieni wyruszyliśmy w powrotną drogę. Maluszki zabrały się samochodami z rodzicami, a straszaki poszły pieszo. Po powrocie do przedszkola nie było widać żadnego zmęczenia na twarzach dzieci. Dały dowód hartu i wytrzymałości góralskiej.

21.06.2007 JUŻ WAKACJE!

Rok przedszkolny przeleciał, jakby batem strzelił i nadszedł czas na zasłużony odpoczynek. W tym roku dzieci miały możliwość zaprezentować swoje umiejętności na małej scenie w Domu Parafialnym, której użyczył nam ksiądz proboszcz. Każda grupa wystąpiła ze swoim programem, a całość występów poprowadziła pani Bernadeta. Pani dyrektor Aleksandra Szeliga w wielkim skrócie przedstawiła zebranym osiągnięcia dzieci w ciągu całego roku oraz złożyła podziękowania aktywnym rodzicom. Wręczenie pamiątkowych dyplomików i upominków oraz pożegnanie z wychowawcami odbyło się już w przedszkolu.